Utánfutó, lakókocsi, netán autószállító tréler? Mindegyik esetében tisztában kell lenni azzal, hogy ki, mit, mivel vontathat.
Itt a nyár, s a nép nem csak nyaralni indul, adott esetben a Balatonhoz, hanem akár messzebbre, máshova is menne. A jellemzően nem olcsó szállásokat látván sokak fejében megfordul, hogy lakókocsit húzva, a szállást cipelve utazzon. Aki spórolásból tenne így, azt rögtön el kell tántorítsam, nem lesz szerényebb költségű. Ez persze egy másik cikk témája, most, első körben inkább nézzük azt, hogy egyáltalán milyen autóval, milyen jogosítvánnyal, milyen tömegű utánfutó vontatható. Legyen az lakókocsi, autószállító tréler, ha valaki netán úgy hozna be egy járgányt külföldről, vagy cipelne bárhonnan bárhová autót, netán csak egy kisméretű pótkocsin húzná el a telekre a kiszuperált cuccokat, vagy onnan a zöldhulladékot el a lerakóba.
Kiindulási pont, hogy aki utánfutót húzna, az rendelkezik B kategóriás jogosítvánnyal. Lássuk, ezzel milyen pótkocsikat vezethetünk.
1) a 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhely van
2) az ilyen gépkocsiból és a 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó pótkocsiból álló járműszerelvény
3) az ilyen gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a nehéz pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vonó gépkocsi saját tömegét, és az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege sem haladja meg a 3500 kg-ot
Minimális fogalommagyarázat, hogy könnyű pótkocsiról 750 kilogrammig, nehézről felette beszélhetünk. Egy 3,5 tonnás, akár 9 személyes furgon után kötve tehát akár még egy ilyen is húzható, így B kategóriával akár 4,25 tonnányi járműszerelvényt is vezethetünk. Nehéz (750 kilogrammnál nagyobb össztömegű) pótkocsit azonban csak 3,5 tonnás összesített szerelvénytömegig húzhatunk B kategóriás jogosítvánnyal. Amennyiben ennél nehezebb járműszerelvényt szeretnénk vezetni, legalább B+E kategóriás jogosítványra lesz szükségünk. Fontos, hogy a tömegek számításakor mindig a megengedett össztömegeket kell nézni, a rendőr is azt fogja. Hiába nem terheljük az utánfutót teljes mértékben, ezzel a rendőrt aligha fogjuk meggyőzni, autóbuszt sem vezethetünk B kategóriával, akkor sem, ha azon épp csak 5 ember utazik.
Fontos tudni, hogy bár a szabályzás akár azt is megengedné, hogy egy 1,5 tonna saját tömegű, 2 tonna megengedett össztömegű autó után egy 1,5 tonna megengedett össztömegű utánfutót kössünk, azonban minden esetben figyelni kell arra is, hogy az adott autó forgalmijában milyen vonathatósági érték szerepel. Kettő ilyen is van, ugyanis fékezetlen és fékezett, jellemzően ráfutófékes utánfutóknál más-más értékek szerepelnek.
Autónkra bármikor szereltethető vonóhorog, ám azt az autóval együtt vizsgáztatni szükséges. Új autó vásárlásakor tehát érdemes még a forgalomba helyezés előtt felszereltetni azt, hogy az első vizsgát már azzal együtt kapja meg, idősebb autónál pedig akkor járunk a legjobban, ha azt az időszakos ellenőrzés előtt szereljük fel. Felszerelni fel lehet persze már jóval korábban is, csak vizsga nélkül nem vonóhorog, hanem egy kiegészítő az csupán, pótkocsit tehát nem vontathatunk vele. Fix és levehető fejű vonóhorgok egyaránt kaphatóak, s a leszerelhető fejűek között is többféle verzió létezik. Bármelyik szabályos, amennyiben az - előírt helyén, a földfelszíntől számított 35-42 centiméteres magasságában, az autó középvonalánál - nem zavarja a rendszám leolvashatóságát. Amennyiben igen, akkor csakis csavarrögzítés oldása nélkül levehető fejű vonóhorog szerelhető fel. Hazánkban nem tiltott a leszerelhető fejű vonóhorgok használaton kívüli "viselése", ám vannak olyan nyugat-európai országok, melyekben annak számít, hiszen egy koccanás esetén a vonóhorog indokolatlanul nagy pusztítást tud végezni.
Az a rövid úton is kiderült, hogy sem az autónak, sem a sofőrnek nem egy kellemes feladat a vontatás. Fontos, hogy ilyenkor csökkentett, autópályán is legfeljebb csak 80, lakott területen kívül autóúton és országúton is 70, lakott területen belül pedig a magasabb tempót engedélyező helyeken is legfeljebb 50 km/órával szabad közlekedni. Friss - az első kategóriaszerzést két éven belül jelölő - jogosítvánnyal még nem szabad vontatni. Erre nincs külön korlátozó jelölés a jogosítványon, a kategóriaszerzés dátuma a döntő. Fontosabb, hogy a jogosítványszerzéstől számított két év nemhogy autóvezetési tapasztalatot nem biztosan hoz, utánfutósat szinte biztosan nem. Aki pótkocsizásra, netán lakókocsi vontatására adja a fejét, az jól teszi, ha legalább gyakorolni elmegy azzal egy nyíltabb területre, mielőtt a sűrű forgalomban tenné magát próbára, s egy specializált oktató felkeresése is erőteljesen ajánlott.
Forrás: autonavigator.hu